W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 06.12.2018
PODOBAĆ SIĘ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Formy: bezok. podobać się; ~ cz. ter. lp 3. os. podoba się; ~ cz. prze. lp m 3. os. podobał się; ż 3. os. podobała się; n 3. os. podobało się; ~ cz. zaprze. lp ż 3. os. podobała się była; n 3. os. podobało się było; ~ cz. przy. złoż. lm zneut 3. os. będą się podobać
Znaczenia:
»trafiać komu do gustu, wywoływać w kim uznanie«:
Rekcja: komu
Mnie zaraz się to niepodobało ze bardzo długo iedziemy mil tylko sześć. PasPam 66. Wszystko Woysko tedy na nas uciekało. Biy ze teraz ktory się podoba wybieray to piękny to ieszcze pięknieyszy. PasPam 95. Iednym się to podobało drudzy zas ganili. PasPam 149-149v. Ta Waryacyia że się to czyni raz Bratem drugi raz przyiacielem, zaraz mi się niepodobała. PasPam 171. Widząc tedy Pan Lubomirski na co się rzeczy zanoszą wniosł takie Initia Czym niewszystkim musiał się podobać. PasPam 190v. To znac Bogu się niepodoba kiedy szczęscia niemasz. PasPam 203v. Ale tak iezelić się Radoszowska niepodoba ieszcze ia z tobą rozmaicie muszę ozęnić ci się z Sladkowską niedąm. PasPam 220.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Dogodzić ábo podobáć się wszystkiem trudno/ niépodobno. KnAd 195. ● Podobáć się mądremu/ dość i iédnemu. KnAd 880. ● Dość iest vczniowi podobáć się mistrzowi. KnAd 880.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
*PODOBAĆ SIĘ
czas. niewł. ndk
Formy: cz. ter. podoba się; ~ cz. prze. podobało się
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: gdzie się podoba »gdzie ktoś chce«: Osunął się na mnie począł fukac. Wolno mi stanąc gdzie się podoba. PasPam 244. ▲ jak się komu podoba »jak ktoś chce«: Niebędę się tak sarzał iak się komu podoba, bom niepowinien. PasPam 237v. ▲ jako się Bogu podobało: I tak się musiało ztac iako się Bogu podobało nie iako Ludziom. PasPam 225v. ▲ kiedy się podoba »kiedy ktoś chce«: ▲ póko się komuś podoba: Nauczyło się [wydra] [...] Bobrować sobie po Stawach po rzekach poko się iey podobało według swoiey natury. PasPam 255.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas